Rekolekcje ministranckie
12:14 , 10-08-2017
Rekolekcje ministranckie

An. Adam Malczewski:

Liczna grupa ministrantów z naszej parafii NSPJ w Rybniku – Niedobczycach w dniach od 31 lipca do 8 sierpnia przeżywała swoje rekolekcje diecezjalne, które prowadzone były  w Ośrodku rekolekcyjnym Diecezji Bielsko - Żywieckiej Caritas w Bielsku-Białej Lipnik. Zanim rozpoczął się ten czas, dzień wcześniej zameldowała się cała kadra animatorska wraz z ks. Pawłem, aby przygotować miejsce i samych siebie do rekolekcji. Dokonano podziału na poszczególne grupy oraz plan dyżurów na dany dzień.

Następnego dnia w godzinach południowych zaczęli meldować się już sami uczestnicy, aby później Mszą Świętą rozpocząć długo oczekiwany czas rekolekcji. Każdy kolejny dzień rozpoczynał się poranną modlitwą, za którą byli odpowiedzialni animatorzy pełniący w danym dniu dyżur modlitewny.  Jednak najważniejszym punktem rekolekcji w którym uczestniczyliśmy była Msza Święta, odprawiana w naszej kaplicy bądź w pobliskim kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP, w którym został ochrzczony Karol Wojtyła Senior ojciec Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II.

Tematyka naszych rekolekcji oparta była na  siedmiu sakramentach świętych, gdzie każdego dnia w grupach formacyjnych ministranci uczestniczyli w spotkaniach, prowadzonych przez kleryka  i poszczególnych animatorów.  Poza Mszą Świętą, modlitwą i spotkaniami w grupach, był również czas na wycieczkę, zabawy, a także na spotkania z ludźmi, którzy nas odwiedzali.

Pierwszym naszym gościem był p. Tomasz Kabis, niezwykły iluzjonista finalista VI edycji programu „Mam Talent”. Mieliśmy okazje zobaczyć różnego rodzaju popisy iluzjonistyczne, w których brali udział ministranci, pełne humoru i przede wszystkim zdziwienia. Pewnie nie jedna osoba na sali zadawała sobie pytanie „jak on to zrobił”. Kolejnym gościem był       p. Piotr Bielak – sportowiec, trialista rowerowy wykonujący akrobacje na rowerze.  Zaprezentował nam wspaniały pokaz, niejednokrotnie zapierający dech w piersiach. Momentami jego akrobacje wydawały się bardzo niebezpieczne, jednak wysoki profesjonalizm i wiele lat ciężkiej pracy i ćwiczeń pomogły mu wszystko zakończyć szczęśliwie. Spośród ministrantów znalazło się kilku odważnych asystentów, którzy pomagali mu w wykonaniu niektórych sztuczek. W czasie pobytu w Lipniku odwiedziła nas również pani Redaktor „Małego Gościa Niedzielnego” Gabriela Szulik, która opowiedziała chłopcom na czym polega praca dziennikarza prasowego.

Ministranci nie mogli narzekać na nudę, gdyż udaliśmy się na wycieczkę na wzgórze „Kaplicówka” w Skoczowie, gdzie uczestniczyliśmy w Eucharystii. Kolejnym punktem naszego wyjazdu było zwiedzenie Domu Chleba w Brennej. Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się jak kiedyś, w dawnych czasach robiono chleb, miód, mąkę a także zobaczyliśmy urządzenia rolnicze, służące do uprawy roli. Kończąc zwiedzanie była okazja zrobić własne podpłomyki, które później zjedliśmy z miodem, czy świeżym masłem.  Kolejnym i zarazem ostatnim punktem  wycieczki, była wizyta w Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipniku, podczas której ministranci mogli zobaczyć jakim sprzętem posługują się strażacy w swojej codziennej trudnej pracy. Największą atrakcją w ten upalny sierpniowy dzień był „zimny prysznic”, jaki zafundowali nam strażacy, polewając wodą wężami strażackimi.

Doskonale wiemy, że wszystko co piękne szybko się kończy, dlatego nastąpił również czas podsumowań, sprawdzenie wiedzy i umiejętności jakie ministranci nabyli podczas pobytu rekolekcyjnego.  Został rozegrany bieg samarytański czyli konkurencja, która miała sprawdzić jak dobrze uczestnicy przyswoili wiedzę np. podczas szkoły Liturgii, Biblii, śpiewu czy savoir - vivru. Okazało się, że prawie każdy świetnie radził sobie z zadaniami postawionymi mu przez danego animatora.  Zwieńczeniem całych rekolekcji była Msza Święta oraz uroczysta kolacja zwana agapą. Nie zabrakło podczas niej podziękowań ks. Pawłowi za prowadzenie rekolekcji, paniom kucharkom  i wszystkim uczestnikom rekolekcji. Po podziękowaniach przyszedł czas na wyłonienie zwycięzców  poszczególnych konkursów, którzy  zostali nagrodzeni, a cała uroczystość przebiegała w radosnej i miłej atmosferze.