Informacje dotyczące wyjazdu do Francji i Niemiec
11:14 , 17-05-2019

W związku z naszym wyjazdem wakacyjnym do Francji i Niemiec przedstawiam kilka informacji. Wiele rzeczy jest jeszcze w fazie załatwiania, rezerwacji, ustalania. Rezerwowanie atrakcji turystycznych we Francji związane jest z dużo większym okresem oczekiwania niż miało to miejsce w przypadku wyjazdów krajowych (Kaczyn, Warszawa). Głównym powodem jest opieszałość Francuzów w odpowiedzi na maile, zapytania itd. oraz brak możliwości rezerwowania atrakcji z dużym wyprzedzeniem w wielu francuskich instytucjach. Część z atrakcji, które chcemy odwiedzić zostało już potwierdzonych, pozostałe muszą jeszcze poczekać. 

Wyjazd z Niedobczyc będzie miał miejsce 10 sierpnia (sobota) po Mszy wieczornej, w której weźmiemy udział. Udamy się w kierunku Paryża, na miejscu będziemy w niedzielę w godzinach popołudniowych. Zostaniemy zakwaterowani w Domu Polskiej Misji Katolickiej (około 45 km od centrum Paryża) https://polskifr.fr/domy-wypoczynkowe/dom-la-ferte-sous-jouarre-region-paryski/    Będziemy spać w pokojach z łazienkami (2, 3, 4 osob.)
Podczas pobytu we Francji codziennie rano będziemy wyjeżdżać do centrum stolicy i wracać na nocleg. Wśród atrakcji, które planujemy zobaczyć są między innymi (nie wszystko jeszcze potwierdzone, mogą nastąpić zmiany): Troccadero, wieża Eiffela, Pola Marsowe, Hotel Inwalidów z grobem Napoleona, Szkoła Wojskowa, rejs statkiem po Sekwanie, Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie, Louvre (z zewnątrz),  Wersal, Stade de France, bazylika Sacre Coeur, wzgórze Montmartre. 

15 sierpnia wyjedziemy z Domu Polskiej Misji Katolickiej w kierunku Kippenheim, gdzie będziemy zakwaterowani w parafii St. Mauritius https://www.mauritius-kippenheim.de/gottesdienste_und_veranstaltungen.php           https://www.mariafrieden-kippenheim.de/ 
Podczas pobytu w Niemczech będziemy spać na dużej sali domu parafialnego (podobny do naszego) w śpiworach i karimatach. Planowane atrakcje: Mariafriedenkapelle w Kippenheim, stare miasto w Mahlbergu, Strasburg, Parlament Europejski, katedra w Strasburgu, zwiedzanie Freiburga, Schwarzwald, wodospady w Tribergu, Europapark, Heidelberg.

Być może uda nam się również rozegrać mecz międzynarodowy z reprezentacją klubu piłkarskiego SV Kippenheim (poziom wiekowy - szkoła podstawowa). 

W zależności od ustaleń i dostępności atrakcji wyjazd do Polski będzie miał miejsce najprawdopodobniej 20 sierpnia - wtorek (ewentualnie dzień wcześniej wieczorem). 

Podczas naszego wyjazdu będziemy korzystali z następujących posiłków: śniadania hotelowe, śniadania przygotowane przez parafian, obiad w restaurcji szybkiej obsługi, obiad przygotowany przez parafian, grill, ognisko, kolacja przygotowana przez opiekunów (kanapki), dania typu instant - zupy z makaronem, itp. 

Kwota wpłacana na wyjazd pokrywa transport, zakwaterowanie, jedzenie, bilety wstępu na wszystkie atrakcje. Ministranci nie muszą pokrywać ze swojej kieszeni żadnych dodatkowych kosztów wyjazdu. Pieniądze kieszonkowe, które Rodzice chcieliby dać swoim synom będą im potrzebne jedynie na: pamiątki, lody, picie (dodatkowe, w razie potrzeb) czy inne indywidualne potrzeby. Ministranci, szczególnie młodsi, którzy będą chcieli - będą mogli oddać swoje pieniądze kieszonkowe na przechowanie opiekunom i wybierać drobne kwote według potrzeb. 

Raz jeszcze przypominam o absolutnej konieczności posiadania ważnych, aktualnych dokumentów: karta EKUZ, dowód osobisty lub paszport. 

Na wyjazd należy zabrać: ubrania w wystarczającej ilości na cały pobyt, ubranie przeciwdeszczowe, przybory osobiste, ręcznik, śpiwór, karimatę, poduszkę (jasiek), dres do spania, klapki do chodzenia, czapkę i okulary przeciwsłoneczne, strój liturgiczny - kolor czerwony, pomarańczowe stroje piłkarskie, koszulki "rojbry on tour" lub "jadymy durch" - jeśli ktoś posiada z poprzednich wyjazdów. 

Należy pamiętać, aby przed wyjazdem upewnić się, że włączona jest usługa roamingu w telefonie. Ministranci, będą mogli mieć je stale przy sobie. Jeśli ktoś podczas wyjazdu będzie brał jakieś lekarstwa - należy zabrać je w wystarczającej ilości i koniecznie poinformować księdza o ich posiadaniu. 

Niebawem zostaną rozdane karty kwalifikacyjne wyjazdu, które należy wypełnić i oddać księdzu, pamiętając o konieczności podpisu przez obojga Rodziców/  prawnych Opiekunów. 

Proszę o modlitwę w intencji naszego wyjazdu.